Зарезервуй місце для вступу вже сьогодні! Подай заяву про вступ! Умови прийому | Карта проїзду 
 
  Київський професійний
  ліцей транспорту
м.Київ,
вул.Машиністівська, 1Б
(044)290-81-21
(063)877-81-67
(068)710-54- 10
(095)11-65-770
Працює
приймальна комісія 
Пн-Пт: 9 - 16
Сб-Нд: вихідні

Енциклопедія професій...

Слюсар з ремонту автомобілів. Автомобіль є зручним і найпоширенішим засобом транспортування вантажів, пасажирів. Серед різноманітних професій, що пов’язані з обслуговуванням автомобілів, важливу роль відіграє професія слюсаря з ремонту автомобілів. Професія дуже поширена і необхідна, складна і відповідальна, користується великим попитом на ринку праці..
Слюсарі з ремонту автомобілів ремонтують та обслуговують легкові автомобілі, вантажівки, автобуси та інші транспортні засоби. Здатність швидко і точно встановлювати причину несправності – одне з головних умінь слюсаря з ремонту автомобілів, вимагає добрих розумових здібностей та знання багатьох систем автомобілів. Коли сталася якась механічна чи електрична несправність, слюсарі з ремонту автомобілів з’ясовують симптоми того, що трапилося, і встановлюють, що саме треба ремонтувати. Вони можуть практично перевірити керування транспортним засобом та використати діагностичне обладнання для різних систем автомобіля. Коли причину знайдено – приступають до ремонту. Від роботи автослюсаря залежить надійна робота транспортного засобу, безпека пересування пасажирів в автомобілі. Так що відповідальність - необхідна професійна якість слюсаря з ремонту автомобілів..

Крім того - це висококваліфікована праця, що вимагає великого обсягу знань і навичок. Слюсарі з ремонту автомобілів визначають технічний стан електричного обладнання, двигуна автомобіля та роблять ремонт усіх його агрегатів, систем, приладів. Потрібно добре знати будову всіх механізмів різних типів автомобілів, порядок і правила складання і розбирання вузлів, агрегатів. Потрібно вміти проводити огляд і діагностику стану машини, вміти користуватися звичайним слюсарним і спеціальним інструментом, пристроями і приладами, проводити контрольні, кріпильні, регулювальні, складально-розбірні та інші операції. Слюсарям з ремонту автомобілів потрібні знання з фізики та математики, хімії та креслення, з електротехніки, гідравліки та механіки. Необхідно досконально знати принципи та умови роботи систем автомобілів різних марок; вміти користуватися ремонтним обладнанням; стежити за новинками в автомобільній галузі.
Автослюсар повинен виконувати досить швидко точні рухи, тонко дозувати величину зусиль. У деяких випадках йому доводиться працювати в незручному положенні. Для діагностики стану двигуна велике значення мають слух, технічне мислення, спостережливість, розуміння логіки роботи механізмів, чіткі просторові уявлення. Авторемонтник повинен вміти подумки уявити взаємодію всіх деталей автомобіля. Слюсарі з ремонту автомобілів часто працюють із забрудненими деталями та мастильними матеріалами; піднімають важкі деталі та інструменти.
Головні риси характеру: акуратність, порядність наполегливість, самостійність, організованість.
Попит на професію буде постійно зберігатися на високому рівні. За умови постійного самовдосконалення, розвитку технічно мислення, новаторства та підвищення фахового рівня, можливе відкриття власної справи.
Підготовка фахівців здійснюється у професійно-технічних навчальних закладах, безпосередньо на виробництві. Можливе продовження навчання у вищих навчальних закладах.
Якщо Ви зацікавились цією професією, Ви можете докладніше ознайомитися з нею в приймальній комісії, прочитавши папку з описом професії.

Разом із свідоцтвом слюсаря з ремонту автомобілів 3-4 розряду ви можете отримати свідоцтво водія категорії «В-С».
Водій категорії «В-С». Автомобільний парк нашої країни величезний. Безліч автомобілів використовуються в різних галузях народного господарства - автобуси багатьох типів і марок, самоскиди, автокрани, холодильники та ін.
Можна навчитися керувати автомашиною, але стати хорошим водієм може не кожен. Тут важливу роль відіграє оперативне мислення, здатність у найкоротший час оцінити дорожню ситуацію і прийняти найбільш вигідне рішення. Водій повинен бути завбачливим, спостережливим і вдумливим (бачити не тільки те, що відбувається на дорозі, але і те, що може статися, судячи з поведінки учасників руху). Професія водія висуває певні вимоги і до фізичної підготовки, стану здоров'я. Водій повинен володіти навичками управління машиною в різних умовах і знати способи визначення та усунення неполадок, правила технічного обслуговування, будову автомобіля.

Автоелектрик (ТО і ремонт електрообладнання автомобіля). Велика насиченість автомобіля електронними пристроями змінила й вимоги до його технічної експлуатації. Сьогодні застосування електроніки на автомобілях набуває темпів і забезпечує автоматизацію робочих процесів, економію пального, безпеку руху, чистоту навколишнього середовища та поліпшує умови праці водія.
Електронні системи використовуються для діагностування технічного стану вузлів та агрегатів автомобілів і не тільки вказують на несправність, а й повідомляють водія про несправності в системах гальм, змащування та охолодження, про відчинені двері, затиснуте ручне гальмо тощо.
Технічне обслуговування, ремонт та діагностування сучасного автомобіля може виконувати лише висококваліфікований технічний персонал, який досконало знає його будову та правила експлуатації. Отримавши свідоцтво автоелектрика, ви зможете обслуговувати, діагностувати, ремонтувати електричне та електронне устаткування, бортові комп’ютерні системи, виконувати комп’ютерну діагностику та ремонт систем керування двигуном, встановлювати сигналізації, замки електричних склопідйомників, GPS системи, аудіосистеми, ксенонові і біксенонові лампи, системи підігріву дзеркал і сидінь.

Токар. Як суміжну спеціальність до професії слюсаря з ремонту автомобілів ви можете обрати і професію токаря - найпоширенішу в машинобудуванні. Токар-універсал працює на універсальному токарно-гвинторізному верстаті, що дозволяє виконувати всі види токарних обробок. Зазвичай це найдосвідченіший працівник, який виконує унікальні вироби - деталі з складною фасонною поверхнею, з отворами, канавками, внутрішньою і зовнішньою різьбою. Деталі можуть бути різних розмірів - від кількох мм до величезних, багатотонних. Крім верстата токар використовує різні інструменти: ріжучі, контрольно-вимірювальні, пристрої для кріплення різців і заготовок.
Кваліфікований токар знає основи технології, металознавства, опору матеріалів, систему допусків і посадок, розуміє принцип роботи верстата і вміє його налагодити, знає причини браку. Токарю важливо розвинути в собі технічне мислення, просторову уяву, точність рухів, стійку увага, акуратність, творче ставлення до справи.

Електрогазозварник. Рихтувальник кузовів. Технології зварювання безперервно вдосконалюються та розвиваються. В наш час широкого розповсюдження набули різноманітні види зварювання: лазерне, електронно-променеве, під флюсом, зварювання тиском, електрошлакове та інші. Саме в Україні вперше в світі були розроблені та стали використовуватися електричні контактно-стикові зварювальні машини та машини для точкового та багатоточкового електричного зварювання, автоматичні зварювальні апарати, створені Є. О. Патоном. Всі ці секрети опановують учні професії «Електрогазозварник». Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов'язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи.
Із зміною парку автомобілів, в яких застосовуються нові матеріали, змінився і характер діяльності рихтувальника. Від простого зняття деталей кузова та їх ремонту він переходить на оволодіння новими прийомами роботи з цілісно зварними кузовами. Поява нових матеріалів призвела до необхідності розширення знань та навичок рихтувальників.

Якщо раніше рихтувальні роботи виконувались з використанням в основному ручного інструменту та пристосувань, то тепер науково-технічний прогрес дає змогу використовувати автоматизовані та напівавтоматичні засоби, механічні пристосування, завдяки чому стало можливим повністю повернути втрачені геометричні форми деформованого кузова автомобіля чи окремих його частин.

Коваль ручного кування. Професія "Коваль ручного кування” не втрачає своєї актуальності на ринку праці всіх регіонів України. Ручне ковальство – досить трудомістка праця, що потребує багато часу та затрат фізичних сил Все це сприяє тому, що всі ковані вручну вироби – унікальні і неповторні. В ручному способі кування практично немає однакових деталей чи однакового візерунку, кожен виріб – це ексклюзив.

Кухар. Про смаки не сперечаються. Ми часто використовуємо цей вислів, коли мова заходить про якусь книгу, кінофільм, одяг. Але своїм походженням вислів зобов’язаний кухарському мистецтву. Готування їжі – кулінарія, кухарська справа – давнє мистецтво. Можливо, саме творча сторона кулінарного мистецтва й залучала до цієї сфери людської діяльності вчених, композиторів, письменників.
Головне завдання кухаря – готувати не тільки смачну, але й поживну, корисну їжу. Недарма в народі говорять: гарний кухар вартий лікаря. Але щоб оволодіти всіма тонкощами мистецтва приготування їжі, справжній кухар повинен бути людиною, обізнаною з біологією, хімією, товарознавством, фізіологією та з іншими науками. Сполучаючи чотири основні смаки (солодкий, солоний, кислий, гіркий), використовуючи найширшу гаму пахощів, майстер-кухар впливає ароматично-смаковими компонентами їжі на емоційну сферу нашої психіки. Та, крім цього, кухарю потрібно мати творчу фантазію, щоб задовольнити смаки найвибагливіших клієнтів.

Справжній кухар зобов'язаний уміти готувати супи, м'ясні страви, гарніри, салати і багато інших страв. Будь-яка страва повинна виходити не лише смачною, але і красивою. Отже, треба навчитися її оформляти. Крім того, потрібно знати особливості фізіології людини і правила поєднання продуктів - це дасть змогу грамотно скласти меню. А ще кухареві слід запам'ятати норми зберігання і обробки продуктів, уміти розраховувати кількість калорій у блюді й відрізняти якісні продукти від зіпсованих. Загалом, професія кухаря вимагає, щоб людина мала цілий набір знань з різних сфер. Окрім технології приготування їжі, вона повинна знатися на хімії, образотворчому мистецтві, дизайні. Але навіть володіючи необхідними рисами і маючи за плечима солідний досвід, майстер постійно вчиться, адже страв велика кількість, є цікаві рецепти з кухонь інших країн, які ще потрібно відкрити. Бажання і здатність удосконалюватися - не останні риси серед тих, які властиві справжньому кухарю.
Кухар повинен знати: правила зберігання продуктів;норми, співвідношення та послідовність закладки; правила складання меню; санітарно-гігієнічні вимоги.

Кухар повинен вміти: здійснити кулінарну обробку; нарізати овочі, фрукти; прикрасити кулінарні вироби.
Не варто займатись кухарською справою людям, схильним до захворювань шкіри, серцево-судинних та нервових захворювань.
Зараз з’являється можливість відкривати невеликі кафе, кафе-закусочні, кафетерії, міні-бари. Людям подобаються ті заклади харчування, де їх привітно зустрічають та смачно годують, де вони відчувають турботу та увагу. Тому саме такий заклад не буде порожнім, його власник – кухар-майстер – матиме постійний прибуток та моральне задоволення.
Якщо Ви зацікавились цією професією, Ви можете докладніше ознайомитися з нею в приймальній комісії, прочитавши папку з описом професії.

Адміністратор. Оператор комп'ютерного набору. Комп’ютерна техніка на даний час досягла в своєму розвитку настільки високого рівня, що перетворилася в одну з важливих сторін оточуючої людину дійсності. Використання і подальше випровадження таких технологій вимагає достатньої кількості професіоналів. Підготувати комп'ютер до роботи, підключити до нього офісне обладнання, встановити програмне забезпечення допоможе оператор комп'ютерного набору. Він кваліфіковано використовує всі можливості комп'ютера для вирішення завдань в будь-якій сфері діяльності, у т.ч. у банку. Оператор комп'ютерного набору- це грамотний, уважний, зосереджених в роботі з цінностями, вміє рахувати і працювати з числами, зберігати інформацію конфіденційного характеру та службові таємниці, що володіє сучасними технологіями фахівець.

 Україна 02092, м.Київ
  вул.Машиністівська, 1Б
 e-mail: kplt9@ukr.net
  http://kplt.kiev.ua"
Тел.: +38 (044) 290-81-21 

© 2011